• product
  • product
  • product
  • product
  • product

Gecenin Çiçekleri

REM Art Space, 01 Şubat – 10  Mart 2019 tarihleri arasında Baran Akkuş’un küratörlüğünde Candan İşcan’ın Gecenin Çiçekleri adlı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının seramikten yaptığı objeleri ve doğaya ve insan anatomisine ait görüntüleri birbiri içine geçirdiği çizimlerini bir araya getiriyor.

Sergide yer alan seramik objelerin her biri melez kimliklere bürünmüş yeni bir canlı türü. Kırılgan oldukları kadar evrimsel ifadenin de karışımı niteliğindeler. Gerçek ile kurgusal olanın birlikteliğinden doğan yeni canlı türlerinin beden yapılarını temsil eden, titizlikle ele alınmış birer prototipler. Sanatçının çizimleri, doğaya içkin olan tuhaflığın ve oluşun, canlı, bereketli ve bilgiye sığdırılamayacak aşırılığını, anatomi atlaslarında ve modellerinde karşımıza çıkan insan anatomisine ait imgelerle bir araya getiriyor. Bu birleşim, alışılmışın dışında yeni canlı türlerinin var olabilme olasılığını sorgulatıyor.

Gecenin Çiçekleri sergisi; yok olanlara ya da kaybolacaklara yas tutmakla zaman harcamıyor. Aksine canlı yaşamın dönüşümünü, kaçınılmaz doğal yıkımı ve yok oluşu cesaretle karşılıyor. Umutsuz değil. Bunu bir son olarak görmek yerine, yeniden bir doğuşa ve bu doğuşun muhtemel türlerine odaklanıyor. 


Sanatçı hakkında: Candan İşcan

1987 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimine derece ile kabul edildiği İ.D.Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nde başladı. 2008-09 eğitim-öğretim yılını, değişim programı kapsamında Michigan Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Okulu’nda geçirdi. Mezun olduktan hemen sonra aynı Üniversite'de Medya ve Tasarım alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2013 yılında İstanbul’a taşındı.
Ntv Tarih ve #tarih dergilerinde görsel yönetmenlik yaptı. Basın yayın ve eğlence sektöründen çeşitli firmalar ile serbest zamanlı grafik tasarımcı olarak çalıştı. Karakalem tekniğiyle ürettiği işleri ile 2015 yılında Mamut Art Project’e katıldı. Takip eden yıllarda İstanbul'da çeşitli karma sergilerde yer aldı. Teşvikiye’deki atölyesinde sanat çalışmalarına devam etmekte, aynı zamanda serbest zamanlı illüstratör ve grafik tasarımcı olarak çalışmaya devam etmektedir.


Küratör hakkında: Baran Akkuş
1984 doğumlu Baran Akkuş, ODTÜ Felsefe bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini İ.D. Bilkent Üniversitesi’nde, Medya ve Görsel çalışmalar alanında tamamladı. Akademik kariyerine ara verdiği dönemde, İstanbul’da reklam ajanslarında metin yazarı olarak çalıştı. Şu anda Yaşar Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmakta ve aynı üniversitede iletişim alanında doktora çalışmalarına devam etmektedir.