• product
  • product
  • product
  • product
  • product

Memorabilia

REM Art Space, 02 Kasım  – 08  Aralık 2018 tarihleri arasında Özgül Kılınçarslan’ın küratörlüğünde Can İncekara’nın Memorabilia adlı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Hafızamızın mimarisi, hatırlama ve yitirme arasında salınan sorunlu bir yapıya sahiptir.  Hatırlanan yerler ve şeyler çoğu zaman ihtilaflı anımsamaların izdüşümleridir. “Memorabilia”da Can İncekara, izleyiciyi hafızanın bu ihtilaflı alanına çekiyor. Kişisel belleğinden yola çıkarak aslında birçok insanın ortak hikayesi olabilecek bir anlatı sunuyor. Kendi büyükannesine ait anıları, ortak hafızamızdan parçalara dönüştürüyor. Memorabilia hatırlanmaya değer, tarihsel bir önemi olan ya da belirli bir etkinliğe, kuruma ait hatıra nesneleri için kullanılan bir kelime. Bu bakımdan aslında nostaljik olanı –tarihsel olarak bir önemi olmayan herhangi birisinin kişisel belleğine ait olan bir görseli yücelterek- yitirilmiş olanı, ortak hikayemiz olarak yeniden inşa ediyor.

“Memorabilia”da Can İncekara’nın incelikli resimsel anlatısını mekan ve hatırlama kavramlarına yönelterek, izleyiciyi bireysel ve kolektif anlatılar arasındaki ilişkiyi yeniden düşünmeye davet ediyor. Koleksiyon değeri olan hatıralık eşya tanımını kendi bakış açısıyla kurgulayarak, nostaljinin düşünsel, eleştirel ve ironik yanlarına ortaya çıkaran resimsel bir anlatı ortaya koyuyor. Zigon sehpanın üzerinde duran dantel örtü, saksıdaki çiçek, ahşap oymalı üçlü koltuk, süslemeli priz, oda kapısının buzlu camı, balkon demirlerini kaplayan branda gibi görüntülerle geçmişe gideriz. Nesnenin yapımında kullanılan malzeme, biçimi bizi bir tarihe götürür. Seçilen nesnelerin kendi dönemleri içindeki sıradanlığı ile bugün onları tanımlayışımız arasındaki sınır bireysel anımsama ile kolektif anımsama arasındaki ilişkiyi deşifre eder.

 

Sanatçı hakkında:
Can İncekara (1983) İzmir’de yaşamakta çalışmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu.  Aynı  fakültede yüksek lisans programına devam etmektedir. 2013 yılında Mamut Art Project’e katılmaya hak kazanmıştır. 2017 yılında 15. İstanbul Bienali Komşu Etkinliği kapsamında ‘’Ev’’ Sergisine katılmıştır. İncekara; İzmir, İstanbul ve Ankara’da da  farklı karma sergilere de katılmıştır.

 

Küratör hakkında:
Özgül Kılınçarslan (1977) İzmir’de yaşamaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ve Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde araştırma görevlisi ve sonrasında öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Halen, İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Edebiyat ve görsel sanatlar ilişkisi üzerine araştırmaları ve sanatsal çalışmaları bulunan Kılınçarslan’ın Art Unlimited, Milliyet Sanat, Warhola ve İstanbul Art News vb. sanat dergilerinde yazıları yayımlanmaktadır. Aynı zamanda İzmir ve İstanbul’da gerçekleştirilen çeşitli sergilerde küratörlük yapmıştır.